Blogarchívum

Az újságba terjedelmi okokból néhány írás olykor be sem kerül, vagy már néhány szó kihúzásától is elveszti stílusát. Itt cikkeim húzás nélkül, eredeti formában olvashatók. Több fotó a www.indafoto.hu/tibifoto képblogon található. Más újságban, nyomtatott kiadványban vagy internetes oldalon a beleegyezésem nélkül nem közölhetők! Mászáros Tibor tibifoto@t-online.hu mobil: 06-30/260-05-07 Tel.: 403-41-50 A képekre kettőt kattintva a képek megnőnek.

2010. július 4., vasárnap

Különleges ki mit tud

A civilizált társadalmak kollektív intelligenciájának mérőfoka, hogyan bánik kiszolgáltatottjaival. Mennyire érzi kötelességének, hogy a fogyatékosok életminőségét minél inkább közelítse a nem fogyatékkal élő többségéhez. Ezen az úton az első lépéseket már hazánk is megtette, aminek egyik bizonyítéka az Erzsébetligeti Színházban június 19-én megrendezett Fogyatékosok ki mit tudja.

Mészáros Tibor

Budapesten az Értelmi Fogyatékosok Fővárosi Érdekvédelmi Egyesülete (ÉFFE) egy országos, tizenkilenc megyére kiterjedő hálózat tagjaként foglalkozik hivatásszerűen az értelmi fogyatékosok gondozásával. A gondozás ebben az esetben kiterjed egészen a kulturális rendezvények szervezéséig. Az ilyen rendezvények ugyanis nagyon alkalmasak annak a programsorozatnak a támogatására, amelynek céljait az ÉFFE elnök asszonya Téri Ildikó kérdésemre a következőképpen foglalt össze:
– Legfőbb célunk, gondozottaink fejlesztése. Megtanítani őket arra, hogyan tudják minél önállóbban élni az életüket. Ezzel kiszolgáltatottságukat csökkentjük. Olyan ismeretekre kell ráébresztenünk őket, amelyek a nem fogyatékosoknak természetesek. Ennek érdekében önérvényesítő programsorozatot indítottunk több helyen az országban, amelynek öt alapvető célt kell szolgálnia. A személyiségfejlesztésen kívül az önérvényesítés, a támogatott döntéshozatal, a könnyen érthető kommunikáció és a közösséghez tartozás minél magasabb szintre emelését.
Kitűzött céljaink mindegyikének elérését szolgálja az a ki mit tud, amelyre értelmi fogyatékosokon kívül mozgássérülteket és halmozottan fogyatékos fiatalokat is meghívtunk, hiszen az önbecsülésre, a sikerélményre nekik is szükségük van. Sok kategóriában lehetett fellépni. A produkciók között volt próza, vers, színjátszás, ének, de még akrobatika is, ám a legerősebb mezőny a hangszeres zenében jött össze – mutatott az éppen mellettünk elhaladó, hangszerét féltve szorongató egyik kis muzsikusra az elnök asszony.
Az ország minden részéből érkeztek fellépők – folytatta – és mi azzal tiszteltük meg a gyerekeket és az őket felkészítő pedagógusokat, hogy olyan zsűrit hívtunk meg, amelyre minden ki mit tud büszke lehetne. Elnöke a Millió rózsaszál című dal előadója, Csongrádi Kata művésznő volt, akinek munkáját többek között Demeter Tamás rendező és Ráfi Rózsa Ágnes, az ÉFFE alelnöke segítette. A XVI. kerületet a zsűriben dr. Erdőközi György, a kerületi önkormányzat szociális és egészségügyi osztályának vezetője képviselte, a rendezvény fővédnöke pedig Kovács Péter polgármester, országgyűlési képviselő volt – mondta Téri Ildikó nem kis büszkeséggel.
A színpadra lépők elvileg versenyeztek egymással, mert akit a zsűri a legjobbnak talált, vándorkupát vihetett haza, de a lényeg nem a győztes személye volt, hanem az önbizalom-növelő élmény, az alkalmasság átélése, annak bizonyítása, hogy a fogyatékkal élők is képesek kiemelkedő teljesítményekre.
Ezt bizonyították a gyerekek önmaguknak és bizonyítják a néha nem túl toleráns egészséges társadalomnak is. Bognár Bernadett például a Honfoglalás című film közismert Szállj, szállj sólyom szárnyán… szövegű dalát adta elő nagy sikerrel, az egri Menő Manók Menő Tanodája pedig igazi hollywoodi hangulatot varázsolt a színpadra. Nekünk, akiknek olyan szerencsénk van, hogy nem születtünk fogyatékkal, sokat kell még tanulnunk. El kell fogadnunk azt, hogy ők mások, ám nem saját szándékból azok, és velük született hiányosságaikkal birkózva élik életüket. Ha mi ebben segítjük őket, mi is tisztább lelkiismerettel járhatjuk saját utunkat – zárta a tájékoztatást az ÉFFE elnöke, Téri Ildikó.

Nincsenek megjegyzések:

Rendszeres olvasók