Blogarchívum

Az újságba terjedelmi okokból néhány írás olykor be sem kerül, vagy már néhány szó kihúzásától is elveszti stílusát. Itt cikkeim húzás nélkül, eredeti formában olvashatók. Több fotó a www.indafoto.hu/tibifoto képblogon található. Más újságban, nyomtatott kiadványban vagy internetes oldalon a beleegyezésem nélkül nem közölhetők! Mászáros Tibor tibifoto@t-online.hu mobil: 06-30/260-05-07 Tel.: 403-41-50 A képekre kettőt kattintva a képek megnőnek.

2010. augusztus 27., péntek

Mi épül a Táncsics utcában?


A kertvárosi építési szabályzat szigorú előírásokat tartalmaz arra vonatkozóan, melyik körzetben milyen épületet lehet építeni. Ezért sokakban merült fel a kérdés, mi épülhet a Táncsics utcában, amihez toronydaru szükséges?

Mészáros Tibor

Szerkesztőségünkbe több érdeklődő telefonhívás futott be a Táncsics utca 4. szám alatt folyó építkezéssel kapcsolatban. Ezeknek a száma akkor növekedett meg ugrásszerűen, amikor az MR1 Kossuth Rádióban a hírek után az útlezárások, forgalmi dugók és balesetek hírforrása, a Fővinform bejelentette, Ó-Mátyásfőld szívében toronydaru építése miatt lezárják a Táncsics utcát. A telefonálók között voltak egyszerű érdeklődők, voltak olyanok, akik Ó-Mátyásföld arculatát féltették egy környezetbe nem illő méretű épülettől (ők voltak a legtöbben), volt olyan, akit idegesített a toronydaru messze nyúló gémjének forgása a családi háza fölött, de akadt olyan is, aki felháborodottan követelte a választ arra, hogyan adhattak ki építési enge-délyt egy Tesco express mini áruház felépítésére, mert ismerőse szerint a szomszéd kerületben egy ugyanilyen toronydaruval azt építettek.
Az egyre szaporodó telefonhívások miatt közérdekűnek minősítve a kérdést az önkormányzat építési osztályán kerestem a választ, mi is épül a Táncsics utcában?
Búr Csilla irodavezető elmondta, semmi ok az aggodalomra, a Táncsics utca 4. szám alatt egyszerű kétszintes lakóház épül. Ráadásul csak az utcafront felől magasodik két szintig, a hátsó oldalon már csak egy szintje lesz. A most látható, óriásinak tűnő alapterület csalóka, mert csak egy része képezi a ház alapját, a többi a garázs, ami fölött nem lesz épület. Különben a leendő családi ház magassága alatta marad az erre a területre engedélyezett oldalmagas-ságnak. Így tehát a készülő épület külleme nem fog kilógni a családi házas környezetből.
Marad azonban még a kérdés: akkor minek a toronydaru? Erre az építési iroda munkatársainak csak feltételezésük van. Toronydaru állításához ugyanis nem kell építési engedély. A kivitelezőnek saját joga, hogy – ha ezzel nem veszélyezteti mások környezetét, testi épségét – olyan technológiával építsen, amilyen szerinte a legcélravezetőbb. Szakemberek szerint egy ilyen toronydaruval gyorsabban és könnyebben lehet építkezni, mint nélküle. Tőlünk nyugatra állítólag nem ritka a toronydaru használata az ilyen méretű lakóházak építésekor.
A forgalmas cukrászda szomszédságában emelkedő épülettel kapcsolatban tehát minden sza-bályos. A kerítésen belül ki is van függesztve az egyik fára egy A5-ös méretű papír, amelyiken valószínűleg fel van tüntetve a kivitelező, meg néhány kötelező adat, sőt valamiféle lát-ványterv is dereng rajta, de olyan messze van a kerítéstől, hogy nemhogy a szöveget nem lehet elolvasni, de még a képen látható épület sem felismerhető rajta. Ha ugyanez a4-esben, vagy netán még ennél is nagyobb méretben lett volna kitűzve a fára, akkor valószínűleg nem lapunknak kellett volna megnyugtatni a környezetükért jogosan aggódó mátyásföldieket. Ugyanakkor érthető a lakosság érdeklődés is, hiszen korábban láttunk már olyan csodát, hogy az építtető bemutatott egy négylakásos házról szóló tervet, és hatlakásos épület lett belőle, amelyik ma is áll zavartalanul, eltakarva a napot a mellette szerénykedő kis földszintes ház elől.
Az azóta jelentősen megszigorodott előírások mellett azonban ilyesmit ma már nem lehet megtenni.

Nincsenek megjegyzések:

Rendszeres olvasók