Blogarchívum

Az újságba terjedelmi okokból néhány írás olykor be sem kerül, vagy már néhány szó kihúzásától is elveszti stílusát. Itt cikkeim húzás nélkül, eredeti formában olvashatók. Több fotó a www.indafoto.hu/tibifoto képblogon található. Más újságban, nyomtatott kiadványban vagy internetes oldalon a beleegyezésem nélkül nem közölhetők! Mászáros Tibor tibifoto@t-online.hu mobil: 06-30/260-05-07 Tel.: 403-41-50 A képekre kettőt kattintva a képek megnőnek.

2009. február 1., vasárnap

A protestáns egyházak története

December 3-án a közelgő karácsonnyal összhangban templomi hangulat költözött az Erzsébetligeti Színház Új Galériájába. A falakon Lantos Antal helytörténész és Tóth Miklós főépítész szakértő közreműködése mellett Széman Richárd fotográfus hetvenkét tablón helyezte el azt a száznegyven fotót, amelyek kerületünk templomainak legszebb részleteit tárták elénk, és melyhez a rákosszentmihályi plébánia énekkara szolgáltatta az ádventi hangulatot Csernus János vezetésével. A kiállítás alkalmat adott arra is, hogy a szerzők bemutassák a helytörténeti füzetek 14. darabjaként megjelent kötetet, amely a XVI. kerület protestáns egyházainak történetét örökíti meg.

Mészáros Tibor

„Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!”
Bankó László kultúrház-igazgató, a rendezvény házigazdája Reményik Sándor híres sorainak idézésével köszöntötte a kiállítás közönségét, és örömmel állapította meg, a kerületünk múltja iránt érdeklődők megelégedéssel tapasztalhatják, hogy nagy léptekkel halad a helytörténet fehér foltjainak felszámolása. Alig, hogy kézbe vehettük a Sashalom szóló, igen alapos, minden részletre kiterjedő munkát, máris egy újabb, hasonlóan magas színvonalú kötet megjelenéséről számolhatunk be, amely a XVI. kerület protestáns egyházainak történetét dolgozza fel.
A kiállítást megnyitó Kovács Raymund alpolgármester bevezetőjében elmondta, azért is fontosak a hasonló tárlatok, mert szinte nap mint nap elmegyünk ezek előtt az épületek előtt, együtt élünk velük, és a fotókon bemutatott részleteket mégsem ismerjük. Az alpolgármester egyúttal jelezte, az önkormányzat továbbra is elkötelezetten támogatja a helytörténeti munkát.
Pánczél Tivadar, a kiállításon bemutatott könyv egyik szerzője, aki a Rákosszentmihályi Református Egyházközség történetének megírását vállalta, a fontos állomásokat villantotta fel a gyülekezet igen gazdag, sokszor küzdelmes életéből. Megemlítette, különös véletlen hogy a kiállítás megnyitása szinte napra megegyezik a szentmihályi református templom 1908-as felszentelésének dátumával.
Blatniczky János cinkotai evangélikus lelkész, kerületünk Árpád-kori templomának lelkésze azt a folyamatot mutatta be, hogyan hatott a reformáció a templomok belső elrendezésére, hogyan hozta közelebb az oltárt a hívőkhöz.
Urbán Gábor katolikus plébános pedig az egyház kultúramegőrző, közösségteremtő szerepét emelte ki, és azt kívánta minden hívőnek, találja meg a templomban mindazt, amit szentnek gondol.
A kiállítás anyagának elkészítője, Széman Richárd is megszólalt, elmondta, fotográfiai szempontból milyen különös feladat a templombelsők ábrázolása. Fotózáskor törekvése volt a természetes fények használata, hogy minél hitelesebben jelenjen meg a képeken a templomok hangulata.
Végül Lantos Antal, a helytörténészek vezetője mondta el gondolatait a kiállításról, az újonnan bemutatott könyvről, majd mint Rákosszentmihály szülötte, a helyi egyház történetével összefonódó személyes élményeit osztotta meg a hallgatósággal, egyúttal mindenkit bíztatott a fotók tüzetes megtekintésére.
A katolikus egyházakat ismertető kötet után megjelent tehát a protestáns gyülekezetek és templomok története is. Pánczél Tivadar a szentmihályi református, Bíró Ferenc a mátyásföldi és árpádföldi református, míg volt kollégánk Andriska Pál a szentmihályi és cinkotai baptista gyülekezet történetét mutatja be. A könyv tele van olyan, a helyiek számára érdekesebbnél érdekesebb részlettel, mint például a svájci államelnök feleségének előadása a szentmihályi reformátusok számára. S miközben a kerület egyházainak történetét tekinti át, óhatatlanul képet kapunk hazánk történelmének egy darabjáról is. Többek között a politikát túlzottan kiszolgáló egyházi vezetésről, a vallás megvetettségéről a kommunizmus alatt, és még sok egyéb érdekes olvasnivalóról.
A kiállítás december 14-ig volt látható, a könyvet az Erzsébetligeti színházban és a kerületi könyvtárakban lehet megvásárolni.

Nincsenek megjegyzések:

Rendszeres olvasók