Mátyásföld hírneves lakója
Az idősebb mátyásföldiek még személyesen kezet szoríthattak Maderspach Viktorral a Huszár utca környékén, ahol a kalandos életű hazafi menekültként letelepedett. Október 3-án a Nemzeti Gyásznap közeledtével az aradi vértanúkon kívül unokája Lacsny Péter segítségével rá is emlékeztek mindazok, akik a Déli Harangszó Baráti Kör által rendezett emlékestre ellátogattak az Erzsébetligeti Színház Új galériájába.
Mészáros Tibor
Mindenekelőtt dr. Onyestyák György, a Déli Harangszó elnöke Seremetyeff Papp János segítségével – aki a következő rendezvényük főszereplője lesz, és aki nem mellesleg a Romanov család leszármazottja – meggyújtotta azt a gyertyát, amelyik az emlékezést jelképezte. Majd Lacsny Péter a nemzeti színű zászló előtt állva felsorolta a tizenhárom aradi vértanú nevét, miközben Onyestyák György mindenegyes név elhangzásakor egy újabb gyertyát gyújtott a kivégzettek tiszteletére.
Ilyen ünnepélyes külsőségek között kezdett Lacsny Péter, valamint Domonkos László a Duna tv szerkesztője a Maderspach család történetének bemutatásához.
A család Tirolból vándorolt a Temesi bánságba huszonötezer osztrák család egyikeként az akkori osztrák betelepítési politika igényei szerint az 1720-as években. Tehetségükkel hamar az átlag fölé emelkedtek, és elsősorban a bányászat és a kohászet területén értek el jelentős eredményeket, hasznosítva a Tirolból magukkal hozott tapasztalatokat. A 48/49-es szabadságharcban a Maderspach család által irányított ruszkabányai fémöntőde már a honvédsereg fő fegyverellátó bázisa volt. Súlyosbította megítélésüket a császáriak szemében az is, hogy Maderspach Károly felesége Buchwald Franciska éjszakai szállást adott a menekülő Bem tábornoknak, és kíséretének. Ennek nagyon súlyos következményeként az asszonyt Haynau pribékje félmeztelenre vetkőztetve nyilvánosan megvesszőzteti. A férj nem tudja elviselni a szégyent, öngyilkos lesz. Így a Maderschpach név is felkerül a szabadságharc üldözöttjeinek listájára.
A család múltja, a nagyszülők hősiessége Maderspach Viktornak is meghatározza a sorsát. 1916-ban önkéntes huszárkapitányként több sikeres akciót vezet a románok ellen. A Székely Hadosztály soraiban a végsőkig harcol hazája megvédéséért, de végül neki is menekülnie kell. Kalandos úton átmenekül a csonkítás után megmaradt haza területére, és Mátyásföldön telepszik le. Írásaiból tartja fönn magát, vadász témájú könyvei igen népszerűek. 1941. október 4-én, két nappal az aradi vértanúk évfordulója előtt belehal azoknak a sérüléseknek a szövődményeibe, melyeket egy évvel korábban az Erdélyi bevonulás alkalmával szerzett.
Ebből az igencsak zsugorított életrajzból is kiderül, Maderspach Viktor valóban olyan ember, aki méltó arra, hogy neve ne merüljön feledésbe. S hogy ez így legyen, ahhoz csak az első lépést tette meg az unoka Lacsny Péter, a jelen lévő családtagok, barátaik és a Déli Harangszó Baráti Kör. A többi már rajtunk múlik. Ezért amikor gyertyát gyújtunk az aradi mártírok tiszteletére, nem kisebbítve ezzel a tizenhárom vértanú érdemeit, ezentúl gyújtsunk egy gyertyát Maderspach Viktornak, a mátyásföldi hazafinak és a magyar hazát folyamatosan szolgáló családjának emlékére is.
Blogarchívum
Az újságba terjedelmi okokból néhány írás olykor be sem kerül, vagy már néhány szó kihúzásától is elveszti stílusát. Itt cikkeim húzás nélkül, eredeti formában olvashatók. Több fotó a www.indafoto.hu/tibifoto képblogon található. Más újságban, nyomtatott kiadványban vagy internetes oldalon a beleegyezésem nélkül nem közölhetők! Mászáros Tibor tibifoto@t-online.hu mobil: 06-30/260-05-07 Tel.: 403-41-50 A képekre kettőt kattintva a képek megnőnek.
2008. november 21., péntek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése